Vsebine v sklopu spletnih predavanj “Dojenje in hranjenje dojenčka” zajemajo širok nabor informacij, kjer boste izvedeli pravzaprav vse kar je treba vedeti o različnih načinih hranjenja dojenčka. Sistematično bomo obdelali teme kot so:
Sklop spletnih predavanj vam bo dal tudi znanje o alternativnih načinih hranjenja dojenčka, ko se želimo izogniti cucljem in dudam, da bi lahko dojenje resnično steklo. Na drugi strani pa prav tako vse ustrezne informacije o pravilnem hranjenju dojenčka z mlečno formulo.
Vsebine so nastale tudi na vašo pobudo, saj na običajnih pripravah na porod in starševstvo kjerkoli po Sloveniji v veliki meri pogrešate bolj temeljit vpogled v dojenje. Spet druge pa bi si v šoli za starše želele pridobiti tudi relevantne informacije o hranjenju dojenčka z mlečno formulo.
Hranjenje dojenčka marsikomu predstavlja velik izziv in novopečene mame večkrat rečejo, da so dvomi in strahovi v povezavi z dojenjem ali hranjenjem z mlečno formulo v poplavi informacij najtežji del materinstva. Ker si želim, da bi že v nosečnosti prejele prave informacije, ki bi vas opolnomočile, sem vam pripravila ta sklop spletnih predavanj, katerih celotni obseg traja več kot 7 ur. Prednost spletnih predavanj pa je seveda v tem, da lahko sami izbirate kdaj, kje in koliko vsebin si želite ogledati.
In naj vas spomnim še enkrat – Največ pomoči in podpore ob dojenju potrebujete v domačem okolju. Zato je prav tako pomembno in zaželeno, da se o dojenju in pravilnih alternativnih načinih hranjenja dojenčka seznani tudi vaš partner ali tista oseba, ki bo prve tedne po porodu vaša največja podpora.
Ob morebitnih težavah z dojenjem pa se obrnite na svetovalke za dojenje. Ni vsaka pomoč pravilna, četudi je dobronamerna, zato je prav, da razpolagamo s pravimi, strokovnimi informacijami.
* dostop do vsebin vam je na voljo 10 tednov.
Dojenje je zagotovo najboljši naravni način prehranjevanja novorojenčkov, dojenčkov in malih otrok, ki pa ni vedno čisto tako enostaven. Pričetek dojenja takoj po porodu (v zdravstveni ustanovi ali doma) je zagotovo pogoj za uspešno dojenje, ni pa zagotovilo.
Zaželjeno je, da se ženske že v času nosečnosti seznanite s prednostmi dojenja za otroka, vas in družbo, s pravilnim pristavljanjem otroka, s pomembnimi faktorji, ki so pogoj za uspešno dojenje in tudi, da dobite informacije, na koga se lahko obrnete, ko nastopijo težave.
Da se dojenje dejansko vzpostavi, je včasih potrebno veliko truda mame, zdravstvenih delavcev in tudi okolice. In zato številne mame potrebujete ustrezno podporo in kredibilne informacije, ki vam morajo biti dostopne 24/7.
Takoj po porodu vam informacije in pomoč nudijo zdravstveni delavci v zdravstvenih ustanovah (ali izbrana babica, pri porodu na domu). Pomoč vam je na voljo ves čas bivanja v ustanovi. Lahko, da bo dojenje super steklo in ne boste potrebovale pomoči, lahko, da bo pomoč potrebna že naslednji dan ob odpustu iz porodnišnice. Takrat vam je največkrat v podporo in pomoč patronažna medicinska sestra oz. babica.
Lahko se zgodi, da težave nastopijo po 2 mesecih, pol leta, enem letu, morda ob rojstvu sorojenca. Takrat se boste morda zatekli tudi k osebnemu izbranemu zdravniku, ginekologu, morda k otrokovemu pediatru oz. svetovalcu za dojenje.
Eden od ciljev ustrezne neprekinjene podpore v času dojenja je zagotovo spobdujanje in ustrezna podpora, da boste dojile tudi ob odpustu iz porodnišnice. Želeli bi si, da svoje otroke izključno dojite prvih 6 mesecev, oz. ob dopolnilni prehrani do otrokovega drugega leta starosti. Pomembno je, da se seznanite zakaj je to pomembno, kako to dosežemo, kaj storimo, ko se znajdemo v dilemi, kako poskrbeti tudi zase in za ustrezno prehrano v času dojenja.
Pomembno je, da govorimo o dojenju in njegovem pomenu za otroka, mamo, družino in širšo družbo, saj bo to privedlo do norme v družbi. Namreč preveč krat se zgodi, da mama ob odpustu iz porodnišnice nima več ustrezne podpore in dojenje opusti. Morda se z dojenjem sreča prvič ob rojstvu svojega otroka, lahko da pridobiva neustrezne informacije o dojenju ali je preveč “bombandirana” z agresivnim trženjem otroške hrane. Vse to zavedno ali nezavedno vpliva na naše odločitve.
In kje lahko najdete ustrezno, strokovno pomoč in podporo v zvezi z dojenjem?
Največ pomoči in podpore ob dojenju najpogosteje potrebujete v domačem okolju. Zato je pomembno, da se prednostih dojenja seznani tudi partner, ter ob težavah izberete ustrezne svetovalce. Ni vsaka pomoč pravilna, čeprav je dobronamerna.
Vsebina je zaščitena.
Message modal