Vsebina spletnih predavanj O novorojenčku zajema vse in še več, kar je staršu potrebno vedeti, ko na svet prijoka njegov novorojenček. Predavanja so razdeljena v smiselne sklope, v katerih bomo sistematično obdelali raznovrstne teme:
Ker si želim, da prejmete strokovne informacije, ki vam bodo olajšale življenje v prehodu v starševstvo, sem tako za vas pripravila obsežen in sistematičen sklop spletnih predavanj, v skupnem trajanju več kot 5 ur. Tako boste lahko mirni, da ste prejeli na znanosti temelječe informacije, ki vas opremijo z zadostno mero znanja. Prednost spletnih predavanj pa je seveda v tem, da lahko sami izbirate kdaj, kje in koliko vsebin si želite ogledati.
*dostop do vsebin vam je na voljo 12 tednov.
Vaš novorojenček najprej potrebuje srečna starša, ki mu nudita ljubezen. In to lahko že odkljukate.
Za začetek potrebuje torej ljubezen, bližino, toploto. Zato vam ga naj babica po porodu za vsaj 1,5 urice položi golega na vaše gole prsi, da bosta imela posvečeno uro. V času posvečene ure se najpogosteje tudi pristavijo k dojki, in to je tisto drugo,kar potrebujejo – hrano. Iskanje informacij o dojenju v nosečnosti vas bonaredilo bolj samozavestne in bo tudi dojenje lažje steklo, torej bo otrok tudi nahranjen.
Kljub vsemu se priporoča, da zanj priskrbite še nekaj dobrin. ☺
Vprašanje je tudi glede velikosti oblačil. Svetuje se, da za začetek kupite oblačila velikosti 62. Vendar za odhod iz porodnišnice in prve dni vseeno mamice raje kupijo kakšen kompletek velikosti 50 oz. najpogosteje kupijo 56 (če mu je malo preveliko, zavihate). Število?
Lahko tudi samo bodije, potem jih naj bo več.
Morate vedeti, da prva oblačila hitro prerastejo, zato ni smiselno imeti pevelike zaloge. Super je, če karkoli od tega dobite in vam ni potrebno kupovati. Oblačila za otroka naj bodo iz naravnih materialov, najboljše bombaž, ki ga lahko prekuhate in likate oz. sušite v sušilnem stroju. Za pranje perila uporabljajte čim bolj nevtralne detergente, namesto mehčalca pa lahko uporabite alkoholni kis. Tekoč pralni detergent lahko naredite tudi sami: Recept za doma narejen pralni detergent.
Hladne rokice niso vedno pokazatelj, da otroka zebe. Ali otroka zebe preverite tako, da ga potipate ali ima topel prsni koš in/ali zatilje.
Za samo higieno smo že prej omenili pleničke. Otroka umivajte s čisto vodo in nato razmislite:
Če se boste vseeno odločili za uporabo mokrih robčkov (naj se uporabljajo le, ko ste na poti,…), v vsakem primeru ritko DOBRO OSUŠITE, da preprečite razvoj glivic. Naj ne vsebujejo lakohola ali olj.
Če temenca nastanejo jih namažite z oljem (ali zelo mastno kremo). Nato otroku na glavo dajte bombažno kapico in pustite čez noč. Zjutraj mu umijte in počešite lasišče. Ponavljajte dokler temenca ne izginejo.
Zloženček si daste na prst, zmočite in očistite dlesni, nebo, jezik, torej ustno votlino, da ostranite obloge. Ko bo imel prvi zobek, začnete uporabljati zobno ščetko.
Odsvetuje se, da krpice namakate, še posebej če je otrok pokakan in morate najprej narediti anogenitalno nego. Lahko da boste na prstih imeli blato, nato boste to blato prenesli v vodo in kasneje na oči oz. celotno telo.
Tam, kjer boste negovali otroka poskrbite, da bo prostor topel (26 stopinj Celzija) in brez prepiha. Sicer prostore redno zračite več krat na dan. Temperatura v bivalnih prostorih naj bo med 20 – 22 stopinj Celzija, v spalnem prostoru pa je lahko tudi hladneje (18-20 stopinj Celzija).
Preden gremo negovati otroka si VSE pripravimo. Otroka nikoli NE puščamo samega na višini (previjalni površini, postelji, kavču…). Tudi pri zdravem novorojenčku se trudimo, da z njim pravilno rokujemo (handling).
Ne pozabite na svojo higieno. Pripravite si lanolinsko mazilo za bradavice, za prvi teden tudi hladilne komprese za bradavice, lahko blazinice za iztekanje mleka, ki jih redno menjujte, da ne bo prišlo do glivične okužbe, mrežaste hlačke, vložke iz naravnih materialov, brez plastičnih mrežic.
Tudi popek potrebuje prve tedne skrbno nego, za kar potrebujete:
Ni potrebe, da kupujete sterilne sete za nego popka. Fiziološke raztopine in zloženčki bodo čisto dovolj. 3 boste zmočili (ali več, če bo popek bolj umazan), 2 pa boste uporabili da popek osušite. Torej močimo zloženčke, ne popka, saj pretirano zmakanje upočasni celjenje. Bodimo pozorni, da dokler popek ni zaceljen, ga ne prekrivamo s pleničkami za enkratno uporabo, da se dovolj zrači in tako suši. Pleničko zato zapognite navzven, pod popek. Pri popku nikoli ne uporabljajte vatiranih palčk oz. vatke na splošno. Prav tako vatke ne uporabljajte za umivanje intimnih predelov, ker lahko ostanejo kakšni delčki, ki lahko povzročijo vnetje. Popek čistimo 1x na dan, razen če bi bil otrok polulan, pokakan čez krn popka ali bil vidno umazan. Takrat seveda večkrat. Po 2– 3 tednih, ko je popek popolnoma zaceljen, se začne s kopanjem otroka. Pri prvem kopanju vam bo pomagala patronažna medicinska sestra/babica.
Dojenčku vsakodnevno čistite tudi nosek. To naredite s fiziološko raztopino in vatico, iz katere naredite svaljek. Vatko natrgajte na podolgovate koščke, ki jih zmočite s fiziološko raztopino in s prsti svaljkate tako, da nastane koničaste oblike, ki jo boste lahko zavrteli v nosek. Predhodno v nosnice kanite kapljico fiziološke raztopine, da se vsebina zmehča. Včasih jih že to toliko nadraži, da se skihajo in sčistijo nosne votlinice. S tem mu boste omogočili prehoden nosek, ki bo navlažen in s tem lažje dihanje. Fiziološko raztopino uporabite tudi, če ima otrok vnetje oči. Vendar vsako oko s svojo vatko!
Glede spanja, se priporoča:
V zglavnika novorojenček ne potrebuje. Lahko mu pod glavico daste zloženo bombažno pleničko (zdaj veste, zakaj jih potrebujete vsaj 20☺). Otroka vedno odlagajte na spodnjo stran posteljice (na hrbet), da ne bo mogel zlesti pod odejico. In ne pozabite. Otrok ima drugačen ritem spanja od odraslega! Zbuja in hrani se tudi ponoči, večkrat. Nekatere mamice se v prvem mesecu odločijo, da svoje otroke »štručkajo«. Pri povijanju otrok v štruco morate biti previdni. Noge morajo biti v naravnem položaju (fleksija kolka). Otroku NE iztegujete nogic (ekstenzija kolka).
Svetujem vam, da če je le mogoče, si čim več stvari izposodite in s tem prihranite. Veliko stvari marsikateri starši tudi dobite. Ne kupujte v naprej dudic, stekleničk, nastavkov za dojenje (ščitniki za bradavice), grelnikov za stekleničke, črpalk, sterilizatorjev. Če bi prišlo do težav pri dojenju, se v porodnišnici najprej obrnete na osebje v porodnišnici, doma vam bo pomagala vaša patronažna medicinska sestra/babica, oz. kasneje poiščite strokovno pomoč svetovalcev na www.dojenje.org ali dojenje.net . Tudi kupovanje različnih počivalnikov, gugalnikov za otroka ni potrebno. Raje kot to vam svetujemo, da nekje pri 3 mesecih otrokove starosti investirate v dobro (debelejšo) blazino za na tla, kjer boste z otrokom preživeli večino časa. Prav tako si nosilke raje najprej izposodite, da vidite če bo otroku ugajalo, šele nato skrbno izberite ergonomsko nosilko.
Že v nosečnosti lahko pokličete za izbiro pediatra, da rezervirate termin, saj je veliko pediatrov že zasedenih.
Kaj pripravim, za odhod iz porodnišnice?
Da boste otroka varno odnesli iz porodnišnice potrebujete:
Pri izbiru avotosedeža(lupinice oz.jajčke) za novorojenčka izberete sedež iz skpine 0+, ki so namenjene dojenčkom od rojstva do 13 kg. V praksi je to nekjedo 8. oz. 10. meseca. Sedež mora ustrezati standardu (trenutno sta to ECE 44/04 in ECE R129) in mora imeti oranžno nalepko, na kateri so navedeni podatki o izpolnjevanju pogojev. Lupinico/jajčko porabljajte zgolj za transport in ne več kot 2 uri skupaj. Lupinico v avtu namestite v obratni smeri vožnje in poskrbite za pravilno namestitev. Za več informacij obiščite spletno stran Javne agencije RS za varnost prometa: Red je vedno pas pripet
V lepem vremenu se odpravite tudi na sprehod. Spremljajte vrednost PM10 delcev in lovite sonček. Otroku vseeno dodajajte kapljice D vitamina, saj je lahko neposredno izpostvljanje soncu, da bi otrok dobil dovolj vitamina D, nevarno za opekline. Prvih 14 dni vseeno svetujemo, da izkoristite za počitek, crkljanje in privajanje drug na drugega. Če se dobro počutite, se lahko vseeno odpravite na krajši sprehod. Poleti se poslužujte zgodnjih ali poznih sprehodov, pozimi pa ravno obratno, ko je čez dan najtopleje. Senco v vozičku zagotovite s senčnikom ali dežničkom. Nikakor vozička ne pokrivajte s plenico, še posebej ne v poletnih dneh, da otroka ne pregrejete. Pozimi boste potrebovali tudi vrhnje zimsko oblačilo: kombenizon z rokavičkami in copatki in toplo kapo.
Preberite še: Kako sem kupoval otroški voziček in skoraj znorel.
Vsebina je zaščitena.
Message modal