Porod

Opis predavanja

Med nosečnostjo se največ strahov, dilem in vprašanj pri pripravi na starševstvo poraja na temo poroda. Vsaka porodna izkušnja je unikatna, vsak porod poteka na svojevrsten način, in ni se enostavno pripraviti na neznano. Zato sem vam želela pripraviti vsebine, ki vam bodo celostno predstavile porod in vas v najboljši možni meri informirale, opolnomočile in pripravile na rojstvo vašega otroka.

Sklop spletnih predavanj Porod je nastal na podlagi mojega večletnega pridobivanja znanj in dela v porodnišnici – samostojno sem vodila skoraj 300 porodov, sodelovala pa pri še več njih. Ravno te izkušnje iz prakse, ker poznam sistem, mi omogočajo, da vam lahko predam vso znanje, s katerim boste dejansko razumeli proces poroda, svoje odločitve sprejemali na podlagi informirane izbire ter tako imeli pozitivno porodno izkušnjo.

Ker želim, da prejmete prave, na znanosti temelječe in dejansko uporabne informacije, sem za vas pripravila tako temeljit in sistematičen sklop spletnih predavanj, v skupnem trajanju 14 ur. Vsebine so predstavljene na razumljiv, poljuden način, prednost spletnih predavanj pa je seveda v tem, da lahko sami izbirate kdaj, kje in koliko vsebin si želite ogledati.

Vsebina spletnih predavanj celovito zajema tematiko poroda. Spoznali bomo, kaj je porod in od česa je odvisen. Govorili bomo o znanilcih poroda in hormonih med porodom. Obdelali bomo vse porodne dobe, posege in postopke med porodom. Govorili bomo tudi o najpogostejših zapletih med porodom in po kakšnih protokolih jih v porodnišnici rešujemo. Spoznali bomo vse o popadkih, porodni bolečini in lajšanju le-te, zelo pomembna tema so tudi porodni položaji. Zaupala vam bom, kako pripraviti presredek na porod in kako ukrepati za čimbolj optimalno udobje med porodom. Vsebine vseskozi zajemajo tudi vlogo vašega partnerja oziroma porodnega spremljevalca med porodom. Slišali boste, kaj narediti, ko se porod ustavi in kako najbolj učinkovito pritiskati, zaupala pa vam bom tudi številne trike in nasvete za lažji in lepši porod.
Sklop spletnih predavanj zajema tudi Vse o carskem rezu, da se lahko (za vsak slučaj) pripravite tudi na tak scenarij.

Vsebine so nastale tudi na vašo pobudo, saj na običajnih pripravah na porod in starševstvo kjerkoli po Sloveniji v veliki meri pogrešate bolj temeljit vpogled v porod, predvsem pa si želite relevantnih in realnih informacij. Zagotovo gre za najbolj celostne in na znanosti temelječe informacije o porodu pri nas. Za vas sem združila svoje znanje in izkušnje, sicer pa, saj veste – samo skupaj lahko spremenimo kulturo rojevanja!

*dostop do vsebin vam je na voljo 12 tednov.

Avtorica prvih 12 fotografij je Saša Urih.

160.00
  • UVOD
  • PORODNE DOBE

    Celoten sklop porod je sestavljen tako, da najprej dobite osnovo in nato nadgrajujemo naprej. Ravno zaradi tega moramo razumeti kaj je to porod, kako poteka, kako ga razdelimo.

  • POPADKI IN PORODNA BOLEČINA
  • POSEGI IN POSTOPKI MED PORODOM
  • NAJPOGOSTEJŠI ZAPLETI MED PORODOM
  • PORODNI POLOŽAJI

    Porodni položaji so vam lahko v veliko pomoč pri udobju med porodom in pomembno vplivajo na sam potek poroda. Zato jim namenjamo poseben segment.

    • Vsebina 6.1Uvodna špica
      01 min
  • ALI SE JE POROD USTAVIL?

    Porodna pot vse to vpliva lahko na moč popadkov. In to na otroka, kar lahko vodi do zastoja poroda. Največkrat je razlog zastoja poroda pri otroku zaradi neugodne pozicije glave. Vse to glede porodne poti in otroka vpliva na popadke. Vendar ne smemo zamenjati zastoja poroda s plato fazami poroda, ki jih imamo pri treh tranzicijah (pri cca 4 cm, 8 cm, potikanje). Npr. pred potiskanjem rečejo : "OK, zdaj pa lahko potisnete", in 5 min ni popadkov. To je zato ,da se lahko naše telo spočij, ker potiskanje zahteva veliko energije. In ko pride do zastoja moramo pogledati ZAKAJ, glede na te 3P. Poglejte v nadaljevanju.

  • PRIPRAVA MEDENIČNEGA DNA IN PRESREDKA NA POROD
  • POROD IZ VIDIKA ŽENSKE

    Če želi vaš porodni spremljevalec biti v dobri formi, da vam bo res lahko maksimalno nudil psihično in fizično pripravo je nujno, da si vsebine ogleda z vami, oba upoštevajta nasvet, da stvari vadita že tekom nosečnosti ter seveda, da poskrbi za svojo fizično kondicijo. Tri glavna priporočila so, da se osredotočite na krepitev mišične vzdržljivosti: 1) prsnega koša (npr. bench press) 2) spodnjega dela hrbta (npr. good morning with bends) 3) tricepsa (npr. overhead triceps extension) Ne bo odveč tudi kakšna vaja za noge in za povečanje kondicije.

  • UKREPI ZA UDOBJE
  • CARSKI REZ
  • KOMUNIKACIJA IN ODNOS Z OSEBJEM
  • POPORODNO OBODBJE
  • BONUS
    • Vsebina 14.3Vodena vaja – sproščanje
      16 min
  • EVALVACIJA

Porod

Uvodna špica

Prenatalna priprava na porod (“šola za starše”) ima pomemben vpliv na porodno izkušnjo. Pari morajo poznati potek poroda, pomen bolečine, porodnih položajev, različnih posegov in postopkov, ki se (rutinsko) izvajajo, saj bodo le tako lahko izbrali porodnišnico, kjer bodo njihove želje najlažje upoštevane. Romano (2005) poudarja, da se moramo tudi pri induciranih (sproženih)  porodih truditi, da so ti čim bolj fiziološki. To lahko naredimo že s tem, ko ženski omogočimo gibanje med porodom. Pri fiziološkem porodu mešanica hormonov poskrbi za napredek poroda. Ženska proizvaja endorfine, ki ji pomagajo lajšati porodno bolečino. S tem, ko ji omogočimo gibanje, posredno omogočamo usklajeno delovanje hormonov, kar pripomore k večjemu udobju in napredovanju poroda. Porodnico spodbujajmo, da menjava položaje na 30 minut – da iz počitka postane aktivna in obratno. Če najde položaj, ki ji ustreza in tudi porod v njem dobro napreduje, naj v njem vztraja dalj časa. Naj ne uporablja položajev, ki ji ne ustrezajo in ki ne ustrezajo otroku (Mothers Advocate, 2009).

Glede na lego otroka in počutje ženske ji kot strokovnjaki svetujmo ustrezne položaje. Naj jih poskusi čim več, da najde sebi najprimernejšega. Aktivirajmo partnerja, da ji pomaga pri menjavi položajev, saj lahko neudoben položaj ali bolečine v križu porod zavirajo (Simkin, 2007). Različne študije govorijo o pozitivnih učinkih gibanja, saj se porod skrajša, porodnice pa imajo manj želja po protibolečinskih farmakoloških sredstvih. Če je porodnica v začetni fazi že v porodnišnici, je njeno gibanje velikokrat omejeno zaradi snemanja kontinuiranega kardiotokograma kljub fiziološki nosečnosti in fiziološkem poteku poroda (Lamaze, 2009). Ne omejujmo porodnic po nepotrebnem. Smernice za snemanje kardiotokograma oblikujmo tako, da bodo ženske svobodne pri izbiri položajev, kljub temu pa naj bo nadzor ploda takšen, da bomo realno ocenili njegovo stanje.

Kategorija
Review
Please install "LearnPress - Course Review" plugin

Vse o carskem rezu

40.00
Wishlist
Please install "LearnPress - Course Wishlist" plugin
22 Lessons
66 Students Enrolled
Kategorija
Review
Please install "LearnPress - Course Review" plugin

Porodni položaji

35.00
Wishlist
Please install "LearnPress - Course Wishlist" plugin
15 Lessons
53 Students Enrolled

Vsebina je zaščitena.