Kajenje oziroma raba tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu in škodljivo vpliva na zdravje skozi celotno življenje. Je eden od najpomembnejših dejavnikov za razvoj številnih rakavih obolenj, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter številnih drugih bolezni in zdravstvenih težav. V Sloveniji je tobak med dejavniki tveganja najpomembnejši preprečljivi vzrok smrti. Vsako leto zaradi bolezni povzročenih s kajenjem umre skoraj 3.600 prebivalcev Slovenije ali skoraj 10 vsak dan, od teh jih četrtina umre že pred 60. letom starosti.
STE NOSEČI, DOJITE ALI NAČRTUJETE OTROKA? Zdaj je pravi čas, da OPUSTITE KAJENJE in ŽIVITE V PROSTORIH BREZ TOBAČNEGA DIMA! Vir iz zloženke NIJZ. Klik.
- Če kadite v nosečnosti , preko vas kadi tudi vaš otrok.
- Če dojite in kadite, škodljive učinkovine tobaka prek mleka prejema tudi vaš otrok.
- Če ste med nosečnostjo izpostavljeni pasivnemu kajenju, mu je izpostavljen tudi vaš otrok.
- Če kadite ali ste izpostavljeni pasivnemu kajenju in načrtujete nosečnost, imate lahko težave z zanositvijo.
Nobena količina pokajenih cigaret ni varna. Kajenje v obdobju nosečnosti je enako, kot če bi izdihovali tobačni dim otroku neposredno v obraz. Izpostavljenost otroka škodljivim snovem lahko traja tudi do 15 minut pri vsaki cigare .
Ne glede na morebiten stres ob opuščanju kajenja, raziskave kažejo, da ima opustev kajenja v kateri koli fazi nosečnosti pozitivne učinke na zdravje nosečnice in otroka. Torej opustitev kajenja tudi v pozni nosečnosti prinaša zdravju korist .
KORISTI OB OPUSTITVI KAJENJA ZA VAŠEGA OTROKA
- več razpoložljivih hranil in kisika za otroka med nosečnostjo;
- manj možnosti , da bo porodna teža otroka zaradi pomanjkanja hrane in kisika nizka;
- manj možnosti zdravstvenih težav otroka med nosečnostjo, npr. prezgodnji porod, mrtvorojenost, prirojene nepravilnosti , slabši psihofizični razvoj;
- poveča se verjetnost, da bosta z otrokom skupaj odšla iz porodnišnice;
- zmanjša se možnost za nenadno smrt dojenčka (t.i. smrt v zibki);
- če ne kadite v obdobju dojenja, nikotin ne bo prehajal v otroka;
- tudi v poznejšem obdobju otrokovega življenja se zmanjša tveganje za zdravstvene težave, kot so astma, pogostejše okužbe dihal in srednjega ušesa ter slabši psihofizični razvoj.
KORISTI OB OPUSTITVI KAJENJA ZA VAS:
- vaš organizem se bo očistil ogljikovega monoksida in kemičnih spojin, ki so v tobačnem dimu;
- imeli boste več energije;
- imeli boste manj težav z jutranjo slabostjo;
- v krvi bo več razpoložljivega kisika, zaradi česar boste bolj zdravi;
- zmanjša se verjetnost izvenmaternične nosečnost ;
- bolj verjetno je, da bo vaša porodna izkušnja pozitivna;
- verjetnost zapletov pri porodu bo manjša;
- otroku boste dober zgled, zaradi česar bo tudi verjetnost, da bo pozneje posegel po cigaretah in postal kadilec, manjša;
- tudi v poznejšem obdobju vašega življenja se bo tveganje, da zbolite za katero od bolezni, povezanih s kajenjem, zmanjšalo.
AKTIVNO KAJENJE
Prav tako škoduje vam in otroku, če ste izpostavljeni pasivnemu kajenju. To je tobačnemu dimu v zaprtem prostoru, ki je kombinacija vdihanega dima iz prižgane cigarete in dima, ki ga izdiha kadilec v prostor, v katerem se nahajate.
PASIVNO KAJENJE
NIJZ navaja, da je pomembno poskrbeti , da je v telesu dovolj vitamina C. Zanj velja, da ga največ dobimo s svežo, ustrezno skladiščeno ter lokalno pridelano zelenjavo in sadjem (paprika, zelena solata, kivi, agrumi, …). Večje potrebe imajo predvsem osebe, ki kadijo, nosečnice in tisti , ki se zelo intenzivno ukvarjajo s športom. Odrasli potrebujejo dnevno najmanj 100 mg vitamina C, nosečnice nekaj več – 110 mg dnevno. Posebna skupina so osebe, ki kadijo; te potrebujejo 150 mg vitamina C dnevno. Tudi v ŠTUDIJI navajajo, da so noseče kadilke, ki so dodajale vitamin C, imele bolj zdrave otroke od tistih nosečih kadilk, ki tega niso naredile. To ne pomeni da podpiram kajenje. Ravno nasprotno.
Po opuščanja kajenja je več in pomembno je, da najdete tisto, ki ustreza vam. Lahko si izberete pomoč, ki je na voljo:
- individualna ali skupinska pomoč pri opuščanju kajenja (seznam ustanov, kjer lahko poiščete pomoč, je na strani 30);
- svetovalni telefon za pomoč pri opuščanju kajenja (tel. št.: 080 27 77)
- posvet pri izbranem zdravniku, ginekologu, zobozdravniku ali drugem zdravstvenem delavcu.
Več preberite tukaj.
Tudi da študija govori o škodljivih učinkih kanjena na plod med nosečnostjo. Kajenje povezuje s shizofrenijo kasneje pri otroku. Še en dodaten razlog, da poskrbimo za to, da nosečnice opustijo kajenje, še bolj priporočljivo pred načrtovanjem nosečnosti. Če ni to najustreznejši čas za opustitev kajenja – kdaj potem je?