29.4.2016 je Roda – roditelji u akciji organizirala konferenco #prePOROD ali #reBIRTH 2016, na kateri je Diogo Ayres De Campos, MD, PhD (Obstetrics) predstavnik FIGO predstavil 10 korakov, ki so potrebni, da porodnišnica pridobi naziv “Materam prijazna porodnišnica”.
- Možnost gibanja in uživanje hrane in pijače v prvi porodni dobi. Prav tako prosta izbira položaja tekom poroda, razen ko je to kontraindicirano.
- Enota sledi nacionalnim navodilom za preprečitev in zdravljenje HIV za nosečnice in novorojence. Vsi testi za HIV so prostovoljni. Politike in smernice morajo biti jasno in nediskriminacijsko oblikovane, kot tudi politike za svetovanje in zagotavljanje načrtovanja družine in podpore in storitve prijazne mladim.
- Zagotovljena je intima ali z zavesami ali s premikajočimi stenami, če sobe med seboj niso ločene. Vsa prizadevanja so usmerjena v to, da mama in otrok nista ločena.
- Ženske je potrebno spodbujati, da imajo ob sebi med porodom vsaj enega spremljevalca po njihovi izbiri, če je to kulturno sprejemljivo.
- Naj se ohranjajo socialne in kulturološke vrednote, brez neškodljivih praks, vključno z ženskami, ki doživljajo perinatalno izgubo.
- Ženske naj bodo obravnavane z dostojanstvom in spoštovanjem, brez fizičnih, verbalnih, emocionalnih ali finančnih zlorab.
- Zagotavljanje oskrbe po dostopnih cenah v skladu z nacionalnimi smernicami in zagotavljanje fizične odgovornosti in preglednosti. Družine bodo obveščene o tem kakšne stroške je mogoče pričakovati, da lahko načrtujejo plačilo. Zavrnitev oskrbe matere in otroka zaradi nezmožnosti plačila ne sme biti dovoljena. Prav tako ne sme biti dodatnega plačila za carske reze ali druge komplikacije.
- Vse intervencije morajo biti „evidence-based“ torej na dokazih temelječe, v skladu z mednarodnimi smernicami. . Nič se ne sme izvajati rutinsko; kot so npr. rutinsko izvajanje epiziotomij, indukcij porodov, kjer ni indikacij za to, ločevanje matere in otroka po porodu… Povsod, kjer se izvajajo porodi, mora biti prostorsko, z osebjem, politiko in opremo zagotovljeno vse potrebno za oživljanja novorojencev in mater, za zmanjševanje okužb, za prepoznavanje in preprečevanje/zdravljenje v primeru urgence in imajo vzpostavljeno povezavo za posvetovanje in možnost transporta.
- Izobraževanje, spodbujanje in svetovanje osebja, da nudi tako farmakološke kot nefarmakološke načine lajšanja porodne bolečine, ko je to potrebno,
- Spodbujati takojšnji stik koža na kožo (skin-to-sin) med materjo in novorojencem in aktivno podpreti vse matere, da bi izključno dojile svoje otroke. (10 korakov do uspešnega dojenja).
FIGO Committee on Safe Motherhood and Newborn Health. Working Paper February 2014