Hipnoza je spremenjeno stanje zavesti z usmerjeno pozornostjo, povečano sugestibilnostjo in zmanjšano zunanjo zavestnostjo.
Gre za budno stanje intenzivne sproščenosti in koncentracije, pri katerem se zavest oddalji od vsakodnevnih skrbi, v tem sproščenem stanju pa lahko podzavest kreativno odgovarja na sugestije, kar pacientu omogoča spreminjanje lastnih neželenih lastnosti. Torej v tem globokem sproščenem stanju se sami odločamo o tem, ali bomo sugestijo sprejeli ali ne. Rešitve, ki jih v tako globoko umirjenem stanju poiščemo sami, so najučinkovitejše.
Oznaka medicinska pomeni, da se hipnozo uporablja v zdravstvene namene, torej za lajšanje in odpravo psihičnih in psiho-fizičnih težav, izvaja pa jo za to strokovno usposobljeni terapevt, ki je opravil dodatno izobraževanje. Nasproti medicinski hipnozi se namreč postavlja odrska hipnoza, ki je z izvabljanjem številnih hipnotskih fenomenov namenjena predvsem zabavi občinstva, izvajajo pa jo laiki, samouki in čarodeji.
Člani Društva za medicinsko hipnozo priporočamo previdnost pri izbiri hipnoterapevta in odsvetujemo izvajanje hipnoterapij neustrezno izobraženim strokovnjakom. Seznam nekaterih terapevtov medicinske hipnoze DMHS si lahko ogledate tukaj. Sama sem naziv terapevtska medicinske hipnoze pridobila pri DMHS leta 2023. In izredno počaščena sem, da sem svoje znanje lahko pridobivala od pionirja medicinske hipnoze v Sloveniji: prof. dr. Marjan Pajntar, dr. med., spec. gin. in por., univ. dipl. psih., višji zdravstveni svetnik..
Medicinska hipnoza je torej kompleksna psihološka metoda, ki se pod vodstvom izkušenega strokovno usposobljenega terapevta ob ciljnem podajanju sugestij glede na vrsto klientovih težav izkaže za zelo učinkovito. Otroci hitreje in lažje zapadejo v hipnozo kot mladostniki ali odrasli. Ker imajo veliko domišljijo in dobro predstavljivost, jo uporabljajo tudi v hipnotičnem stanju. Avtohipnoza/samohipnoza (oseba hipnotizira samo sebe) se uporablja za zmanjševanje treme, za odpravo slabih navad, za zmanjševanje stresa, za spremembo vedenja, vrednot in motivacije.
Uporabnost medicinske hipnoze
- Stanja tesnobnosti in bojazni (anksioza), zardevanje, pretirano potenje,
- strahovi, fobije, panični napadi, obsesije, (letenje, zobozdravnik, obisk zdravnika, pajki, zaprti prostori…)
- utrjevanje ega, ojačanje samozavesti, trema pri nastopanju, pred izpiti,
- glavoboli, migrene,
- nespečnost,
- urgentna stanja,
- lajšanje bolečin, priprava na operativne posege,
- večanje učinkovitosti in motivacije za trening v športu,
- psihosomatska obolenja: astma, rana na želodcu, kronično vnetje debelega črevesa (Kronova bolezen), nevrodermatitis, različne alergije, PMS, itd.,
- zasvojenosti: kajenje, debelost, podpora pri alkoholni zasvojenosti,
- govorne motnje: jecljanje, blokade, motnje govora po poškodbah in krvavitvah v možganih (afazije), govorni tiki in razvade,
- *pretirana razdražljivost, agresivnost, nemir,
- močenje postelje (enureza), nehoteno uhajanje blata (enkopreza),
- *depresivna stanja,
- obujanje spominjanja na pretekle dogodke v vsakdanjem življenju, (ko na primer pozabiš kam si dal kako stvar),
- *motnje hranjenja kot so anoreksija, bulimija, prenajedanje, ortoreksija (pretirana skrb za zdravo prehrano),
- *forenzika: spominjanje določenih podrobnosti v dogajanju, opisu predmeta (št. reg. tablice, oblika in posebnosti avta itd).
* ne izvajam
Medicinska hipnoza lahko odlično pomaga tudi pacientom z rakom, bodisi kot del paliativne oskrbe, povečanje ugodja/zmanjševanje bolečine bodisi kot metoda za lajšanje stranskih učinkov zdravil, krepitev ega, podporna terapija pri zdravljenju z obsevanjem … Ravno družinska izkušnja z rakom in nezmožnostjo lajšanja bolečine je bila dodatna motivacija, da sem se leta 2022 vpisala na tečaj medicinske hipnoze pri DMHS.
Sama izvajam medicinsko hipnozo tudi za pripravo na porod in starševstvo, ob težavah v nosečnosti, ob težavah z zanositvijo, za nehormonsko lajšanje menopavzalnih težav
Priprava na porod in starševstvo
Medicinska hipnoza kot priprava na porod in starševstvo vam pomaga čim bolj mirno doživeti nosečnost, pričakati porod, izkusiti lepo porodno izkušnjo in poporodno obdobje. Medicinska hipnoza vam tako lahko pomaga:
- da porod poteka lažje, ravno prav hitro, z manj nelagodja in zapletov,
- poveča vam samozavest in samozaupanje,
- pomaga vam k oblikovanju pozitivnih prepričanj o začetku in poteku poroda ter rojstvu svojega otroka,
- zmanjša strahove in bojazni,
- lažje začnete in nadaljujete z dojenjem.
Zaradi ugodnega vpliva se v manjši meri pojavlja obpoporodna otožnost in depresija.
Svetuje se 3-5 srečanj, zato prvo srečanje načrtujte okoli 30. tedna nosečnosti, v kolikor se medicinski hipnozi ne boste posluževali že tekom nosečnosti. Naučite se tudi samohipnoze.
Težave v nosečnosti
Veliko težav je lahko psihosomatskih. Cilj je, da vzdržujemo čim nižjo raven stresnih hormonov. MH v nosečnosti lahko pomaga pri težavah kot so:
- prekomerna slabost in bruhanje,
- različni strahovi (strah pred prirojenimi napakami, pred splavom, strah prd pregledom, posegi …),
- grozeč prezgodnji porod,
- ob povišanem krvnem tlaku, zlasti na pregledih,
- za obvladovanje težjih situacij.
Težave z zanositvijo
Hipnoterapija lahko pomaga neplodnim parom pred, med in po zdravljenju neplodnosti:
- z vzdrževanjem stresa in anksioznosti na čim nižjem nivoju,
- s povečanjem samozavesti in samozaupanja,
- z zmanjševanjem občutka krivde, manjvrednosti in nesposobnosti,
- spolna disfuncija,
Nehormonsko lajšanje menopavzalnih težav
- ublažiti navale vročine,
- izboljšati spolno življenje,
- odpravljati nespečnost,
- izboljšati koncentracijo,
- spremeniti življenjski slog,
- zmanjševati otožnost, občutek nepotrebnosti in zavrženosti,
- zmanjšati telesno težo in
- odpraviti razvade in odvisnosti.
Medicinska hipnoza je neškodljiv postopek brez stranskih učinkov, če jo seveda izvaja primerno usposobljen hipnoterapevt. Število terapij je v največji meri odvisno od narave klientovih težav, njegove motiviranosti in zaupanja v terapevta.
Zdravljenje s hipnoterapijo se odsvetuje osebam s psihotičnimi boleznimi, z motnjami osebnosti in epilepsijo.
Za svoj termin pošlji sporočilo: Kontaktni obrazec
Zmotna prepričanja
- Nezmožnost izhoda iz hipnotičnega transa: iz transa vedno pridemo, ko to sami želimo, zato je strah pred tem povsem odveč. Tudi v primerih, ko hipnotizer zapusti svoj subjekt ali postane nezmožen komunikacije z njim, hipnotizirani zazna spremembo stanje in avtomatično izstopi iz transa.
- Oseba v hipnotičnem transu izda skrivnosti: zmotno prepričanje, ki je precej razširjeno med ljudmi. Oseba pove vedno samo tisto, kar želi deliti s terapevtom.
- Hipnoza je uspešnejša pri manj inteligentnih ljudeh: res je prav nasprotno.
- Hipnotizirati je mogoče le izbrance: to ne drži. Hipnotično stanje lahko doseže večina ljudi, ki so pravilno motivirani in imajo do hipnoze pravilno stališče. Pravzaprav je hipnoza naravno porajajoč se fenome, ki ga je v različnih dnevnih situacijah, kot so gledanje televizije, poslušanje glasbe in avtomatična vožnja avtomobila, doživel že skoraj vsakdo.
- Oseba v hipnotičnem transu izgubi svobodno voljo: to seveda ni res. Kaj bo hipnotizirani naredil s sugestijami, ki mu jih posreduje terapevt, je povsem v njegovih rokah. Lahko jih sprejme, ignorira, zavrže ali jim nasprotuje. Vsaka hipnoza je v bistvu avtohipnoza in terapevta si lahko predstavljamo kot nekoga, ki nam na pladnju prinese sugestije, sami pa izberemo tisto, ki jo želimo izbrati.
- Hipnoza zmanjša našo razumnost: povsem napačna trditev. V hipnotičnem transu smo mnogokrat v našem vsakdanjem življenju (npr. gledamo film, ki nas prevzame ali beremo zanimivo knjigo, gledamo skozi okno in podoživljamo lep dogodek z dopusta, itn.), torej je hipnoza dejansko del našega življenja in nima vpliva na našo razumnost.
- Hipnotizer ima posebno moč: kar ne drži. Izvajanja hipnoze se lahko nauči vsak, ki lahko komunicira z drugimi.
- V hipnotičnem transu spimo: čeprav je dobila hipnoza ime po bogu spanja (Hipnos), hipnotičen trans ni spanje. Komunikacija s spečim človekom ni mogoča. V hipnozi so možgani človeka v podobno aktivnem stanju kot pri budnem človeku.