Med svojimi babiškimi pripomočki, sem želela imeti tudi TENS, porodni TENS. Ker ga še ni bilo takrat v Sloveniji, sem si ga naročila iz UK. Zakaj porodni in kako se porodni TENS razlikuje od ostalih? Poglejmo…
Kaj je TENS in kako deluje?
TENS pomeni transkutano električno stimulacijo živcev. Gre za terapijo, pri kateri blagi električni impulzi preko elektrod prehajajo skozi kožo v živčne vlakne. Impulzi TENS pomagajo telesu proizvajati lastne kemične snovi proti bolečinam, kot so endorfini. Torej gre za neinvazivno in nefarmakološko metodo lajšanja bolečin.
Raziskave so pokazale, da uporaba TENS med porodom občutno zmanjša bolečine ob popadkih in lahko odloži potrebo po farmakološki analgeziji. Tehnologija TENS temelji na dveh znanstvenih teorijah o lajšanju bolečine: Teoriji vstopnih vrat in Akupunkturni stimulaciji s TENS.
Stopnja olajšanja bolečine se razlikuje od osebe do osebe.
Teorija vstopnih vrat
Pri uporabi TENS na visoki frekvenci (več kot 60 impulzov na sekundo) električna stimulacija “maskira” bolečino, saj impulzi potujejo do možganov hitreje kot signali bolečine. Ko vaše mišice maternice ob popadkih pritiskajo na maternični vrat, bolečina potuje po hrbtenjači do možganov. Funkcija »Boost« (več o funkcijah v nadaljevanjnu) na TENS napravi pošilja električne impulze, ki zaprejo teoretična »bolečinska vrata« in preprečijo prehod bolečinskih signalov, s čimer lajšajo bolečino med porodom.
Akupunkturna stimulacija s TENS
Pri nizki frekvenci (2-5 Hz) TENS spodbuja telo k sproščanju lastnih snovi proti bolečinam, imenovanih endorfini in enkefalini, ki delujejo podobno kot morfin in blokirajo bolečinske signale. Ta metoda je učinkovita za lajšanje kronične bolečine in je še posebej koristna za olajšanje v času med popadki.
Poleg tega raziskave menijo, da TENS med porodom zmanjšuje anksioznost, povečuje občutek nadzora nad porodom in nudi distrakcijo od bolečine.
Raziskave (Cochrane pregled iz leta 2011) so pokazale, da so tiste ženske, ki so uporabljale TENS na akupunkturnih točkah, poročale o manjših stopnjah bolečine v primerjavi s kontrolno skupino. Še več, večina tistih, ki so uporabljale TENS, je izrazila željo po njegovi ponovni uporabi pri prihodnjih porodih. Uporaba TENS-a se zdi učinkovita pri zmanjšanju bolečine v primerjavi s placebom ali rutinsko oskrbo, brez negativnih stranskih učinkov.
V nadaljevanju se bomo fokusirali na uporabo najbolj priljubljenega TENS-a med babicami, doulami, porodnicami. Babycare TENS / Elle TENS.
Uporaba Babycare TENS med porodom
Babycare TENS naprave so posebej zasnovane za lajšanje bolečin med porodom. Imajo prednastavljene načine delovanja, kar omogoča enostavno uporabo. Z večjimi blazinicami in edinstvenim BOOST gumbom za močnejše impulze, zagotavljajo dodatno olajšanje med popadki. Naprava je lahka, deluje na baterije, lahko se obesi okoli vratu ali zatakne za rob hlačk, modrca, CTG traku … prav tako je zasnovana tako, da jo lahko udobno držimo v roki. Babycare TENS lahko uporabljate samostojno ali pa jo kombinirate z drugimi nefarmakološkimi (masaža, glavnik, glasba…) ali farmakološkimi metodami lajšanja bolečin, kot so maska, protibolečinske injekcije, vendar je elektrode treba odstraniti, če uporabljate epiduralno anestezijo ali vodo.
Pri uporabi TENS je treba upoštevati naslednje previdnostne ukrepe:
- Ne postavljajte elektrodnih blazinic na poškodovano ali vneto kožo.
- Ne postavljajte elektrodnih blazinic na roke, noge pod koleni, na vrh ramen, na lice ali na vrat.
- Pred uporabo TENS naprave ne nanašajte vlažilne kreme na kožo, kjer boste namestili elektrode.
- Ne uporabljajte naprave med vožnjo ali upravljanjem nevarnih naprav.
- Hranite izven dosega otrok.
1. Namestitev elektrod
Namestite lepljive elektrode 5 cm nad in pod namišljeno črto, ki poteka preko vašega hrbta (v višini popka). Blazinice naj bodo približno 3,5 cm oddaljene od hrbtenice na vsaki strani. Uporabite vse štiri blazinice (torej tih pod linijo modrca in v liniji gumice spodnjih hlačk).
Vstavite dve žici na vrh enote (ni pomembno, katera stran). Povežite zgornji dve elektrodi z vodom na levo stran enote (CH1) in spodnji dve na desno stran enote (CH2) – na vsakem vodu je rdeč in črn konektor, ni pomembno, katera stran je povezana, dokler sta črn in rdeč konektor iz istega voda priključena na zgornji dve elektrodi in isto na spodnji dve.
2. Nastavitev intenzivnosti
Vklopite napravo s pomočjo rožnatega gumbka za vklop/izklop in izberite mode BIRTH. Začnite v BURST načinu in nato pritisnite gumb za povečanje ob začetku kontrakcije. Ob koncu kontrakcije se vrnite na BURST. Poskrbite, da gumb za povečanje ni pritisnjen (stran enote). TENS se vedno začne v BURST načinu.
Začnite s pritiskom na gumb CH1 +. Vsakič, ko pritisnete, se na zaslonu prikaže majhna oblika ‘polmeseca’, ki se povečuje, ko se povečuje intenzivnost. Občutiti bo mogoče pulsirajoč občutek, povečuje se počasi, dokler ne dosežete močne, a udobne ravni. Ponovite s pritiskom na gumb CH2 +.
Gumb MODE
Način 1 – lahko se uporablja v načinu burst in boost (predvsem za zgodnjo porod).
Način 2 – lahko se uporablja v načinu burst in boost (za uporabo, ko se porod napreduje in postanejo kontrakcije pogostejše). Uporablja se lahko glede na preference in ne nujno v povezavi s stopnjo poroda.
3. Gumb BOOST
Ob začetku popadka pritisnite gumb BOOST (ob strani naprave) za dodatno moč, ki bo pomagala zmanjšati bolečino. Občutek bo podoben mravljinčenju, kar bo pomagalo maskirati bolečino (Teorija vstopnih vrat).
4. Način BURST
Ko popadek mine, ponovno pritisnite gumb BOOST, da preklopite na način BURST (sproščanje endorfinov: Akupunkturna stimulacija s TENS). Občutek bo podoben utripanju srca in bo spodbudil sproščanje naravnih snovi proti bolečinam.
Cikel ponavljate ob vsakem popadku. Naprava vam bo s to pomočjo tudi merila čas med posameznimi popadki in čas trajanja popadka.
5. Opti Max – Obstaja pet nivojev optimax, ki so označeni s pikicami na dnu zaslona. Naprava vedno začne in se ponastavi na 3. Gumb Optimax povečuje ali zmanjšuje intenzivnost pulzov. Uporablja se lahko za dodatno moč v končnih fazah poroda.
Poglejte tudi slikovni prikaz v navodilih.
Razlika porodnega TENS-a od ostalih
Babycare TENS oz. na splošno porodni TENS-i so posebej zasnovan za porod. Imajo večje elektrode kot običajne TENS naprave, kar omogoča boljše pokrivanje in učinkovitejše lajšanje bolečin med porodom.
Dodatna funkcija gumba BOOST zagotovi dodatno moč, potrebno ob popadkih. Med porodom porodna TENS naprava zagotavlja nenehen rahel dražljaj, ki je namenjen uporabi med odmori med popadki. Boost gumb omogoča, da povečate dražljaj med popadki in tako dosežete učinkovitejše lajšanje bolečine. V nasprotju s tem pa standardne TENS naprave te funkcije nimajo, kar lahko oteži obvladovanje bolečin med popadki.
Porodne TENS naprave so zasnovane posebej za lajšanje porodnih bolečin, zato imajo višje nastavitve moči v primerjavi s standardnimi napravami. Nekatere porodne TENS naprave, kot je Elle TENS, imajo tudi Opti-Max tehnologijo, ki zagotavlja dodatno moč za kasnejše faze poroda. Standardne TENS naprave pa običajno hitro dosežejo svojo najvišjo raven moči, kar jih naredi manj učinkovite za lajšanje porodnih bolečin.
Nekatere porodne TENS naprave imajo vgrajen števec popadkov, ki je lahko zelo uporaben za spremljanje poroda. Ko pritisnete Boost gumb, naprava zabeleži začetek popadka, ko ga znova pritisnete, pa konec popadka. Ta funkcija vam pomaga spremljati trajanje in pogostost popadkov, kar omogoča boljši nadzor nad potekom poroda.
Babycare TENS je lahek, deluje na baterije in vam med porodom omogoča gibljivost, omogoča popolni nadzor in lahko ga kadarkoli ustavite, če menite, da ne deluje.
Najpogostejša vprašanja
TENS je primeren za uporabo v porodnišnici, vendar boste morda morali napravo občasno izklopiti, če bodo babice ali medicinsko osebje potrebovali druge naprave za preiskave. Pred uporabo je dobro opozoriti babico, da uporabljate Babycare TENS, saj bo tako lažje prilagodila oskrbo. Nekatere porodnišnice imajo TENS naprave, v drugih jo morate prinesti sami. O tem se informirajte že pred porodom. Obisk porodnišnice pred porodom
Napravo lahko brez skrbi preizkusite že pred porodom, po doseženih 37 tednih nosečnosti. To vam bo omogočilo, da se bolje seznanite z njenim delovanjem, kar je še posebej pomembno, da jo boste ob popadkih znali uporabljati brez dodatnega stresa. Priporočljivo je, da poskusite različne nastavitve pulza na podlakti in tako občutite razlike v impulzih.
Babycare TENS je odlična izbira tudi za porodnice, ki načrtujete porod v vodi. Čeprav naprave ne morete uporabljati neposredno v vodi, je idealna za začetne faze poroda, ko se še nahajate izven vode. TENS je namreč učinkovit način za postopno sproščanje endorfinov, ki pripomorejo k lažjemu prehodu skozi začetne popadke, dokler porodnica ne doseže faze, ko vstopi v vodo (običajno, ko je odprtost materničnega vratu med 4 in 5 cm).
Uporaba po porodu
Poleg lajšanja bolečin med porodom lahko Babycare TENS uporabljate tudi po porodu, na primer za bolečine v ramenih, križu in drugih predelih, kjer je potrebna dodatna podpora, za sprostitev. Lahko se uporablja tudi za lajšanje menstrualnih krčev. Z različnimi načini delovanja, ki vključujejo impulze za sproščanje endorfinov, pomaga tudi pri regeneraciji po porodu. Takrat uporabljajte mode PAIN.
CONSTANT Pulsi so neprekinjeni in povzročajo občutek mravljinčenja. Ta način se običajno uporablja za kratkoročne bolečine.
BURST Pulsi se v rednih ciklih izklapljajo in vklapljajo ter povzročajo občutek srčnega utripa. Ta način se običajno uporablja za dolgotrajne in predhodne bolečine.
MASSAGE Pulsi se v rednih ciklih zmanjšujejo in nato povečujejo, kar ustvarja masažni občutek.
MIXED 3 sekunde CONSTANT načina in 3 sekunde BURST, kot je opisano zgoraj. *Profesor Han predlaga, da preklapljanje med nizkofrekvenčno in visokofrekvenčno stimulacijo traja tri sekunde vsake, tj. 2/100 stimulacija, kar povzroča hkratno aktivacijo sistemov enkephalina in dinorfinov, kar ustvari močnejši analgetični učinek za lajšanje bolečin. Objavljeno v januarju 2003 v reviji ‘Trends in Neuroscience’ (26:17-22).
Uporaba med nosečnostjo pred 37. tednom
Morda vam bo fizioterapevt zaradi vaših težav, svetoval uporabo TENS-a in vam dal tudi jasna navodila. A ni odveč, če jih tudi tukaj izpostavimo. Če je TENS pravilno uporabljen, je lahko varna metoda brez stranskih učinkov za vašega otroka. Kljub temu TENS ne sme biti uporabljen na določenih delih telesa, ki lahko spodbujajo porodne kontrakcije. Ti predeli vključujejo:
- Prostor med palcem in kazalcem
- Spodnji del noge in gleženj
- Vrh ramen
V primeru, da TENS povzroči kontrakcije, takoj izklopite napravo.
Morda še primerjava vseh 3 modelov BabyTENS. Vse tri imajo bistvene funkcije za lajšanje (porodne) bolečine, funkcijo BOOST in Opti Max tehnologijo.
Ostala opozorila in kontraindikacije
- Če imate nediagnosticirano bolečino, se pred uporabo katere koli tehnike iz tega vodnika posvetujte z zdravnikom.
- NE uporabljajte TENS, če imate srčni spodbujevalnik tipa demand, resno ali nestabilno srčno stanje ali ste imeli nedavni srčni napad.
- NE postavljajte elektrod na ali blizu oči, v usta, čez sprednji ali stranski del vratu, čez glavo, srce ali na območje razpokane, vnete, okužene ali otrdele kože. Elektrode je običajno treba nanesti samo na kožo z normalno občutljivostjo, razen pod zdravniškim nadzorom.
- NE uporabljajte TENS pred 37. tednom nosečnosti, razen pod zdravniškim nadzorom.
- NE uporabljajte TENS v prisotnosti tuberkuloze, malignih tumorjev, zelo visokega ali nizkega krvnega tlaka, epilepsije, visoke vročine ali akutnih vnetnih bolezni, razen pod zdravniškim nadzorom.
- Prenehajte uporabljati TENS, če se razvije alergijska reakcija.
- Stimulacija ne sme biti uporabljena nad ali v bližini rakavih lezij.
- NE uporabljajte TENS ali SensaTONE enot med vožnjo ali upravljanjem potencialno nevarnih strojev.
- NE uporabljajte med vožnjo ali upravljanjem potencialno nevarnih strojev ali med uporabo mikrovalovne pečice.
- Priporočamo, da uporabljate le akupunkturne točke in mesta za namestitev elektrod, kot je prikazano v tem vodniku, in le za specifične pogoje, kot so navedeni, ter poskrbite, da elektrode ne bodo v stiku med seboj.
- Če imate kakršna koli dvoma, se pred uporabo posvetujte s svojim običajnim zdravstvenim svetovalcem.
- Če ste noseči, NE postavljajte elektrod na trebuh.
- Pred uporabo se posvetujte s svojim zdravstvenim delavcem, če imate srčno bolezen, epilepsijo, nediagnosticirano bolečino, imate kakšne kovinske vsadke ali kakršnekoli dvome.
- NE uporabljajte TENS naprave, ne da bi prej prebrali navodila.
- NE potapljajte TENS naprave v tekočino. Ne uporabljajte je v kopeli ali prhi.
- NE postavljajte blizu virov prekomerne toplote ali je uporabljajte v prisotnosti vnetljivih plinov.
- NE spustite te naprave na trdo površino.
- NE poskušajte razstaviti TENS naprave.
- Uporabljajte samo določene baterije in elektrode.
- Če je naprava poškodovana, je ne uporabljajte. Vrnite jo dobavitelju.
- Odstranite baterije, ko naprave ne uporabljate.
- Hranite izven dosega otrok.
- NE postavljajte elektrod na ali blizu oči, v usta, čez sprednji ali stranski del vratu, čez glavo ali srce.
- NE uporabljajte v prisotnosti tuberkuloze, malignih tumorjev, zelo visokega ali zelo nizkega krvnega tlaka, visoke vročine ali akutne vnetne bolezni, razen pod zdravniškim nadzorom.
- Lahko se zgodi blag električni udar, če je ena elektroda nenamerno odstranjena. V primeru tega dogodka je treba napravo takoj izklopiti.
Akupresurni glavnik – Moja Babica
Viri:
TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) – NHS